Muzeum Śląskie w Katowicach

Muzeum Śląskie istnieje od 23 stycznia 1929 roku. Katowicki obiekt funkcjonował do wybuchu II wojny światowej. Ponownie został uruchomiony w 1984 roku. Natomiast od 2006 roku znajduje się na liście Państwowego Rejestru Muzeów. Główną atrakcją Muzeum Śląskiego jest wystawa, zatytułowana “Galeria Malarstwa Polskiego”, w zbiorach której znajdują się działa takich artystów jak Józef Chełmiński, Artur Grottger, Tadeusz Makowski, Jacek Malczewskie, Jan Matejko, Józef Mehoffer oraz Stanisław Wyspiański.

muzeum śląskie w katowicach

 

Muzeum Śląskie zajmuje się prowadzeniem różnego rodzaju badań, przede wszystkim archeologicznych, historycznych, etnograficznych oraz obejmującej zagadania z historii sztuki regionalnej. W obiekcie nie brakuje wielkich dzieł malarskich, m.in. “Błękitny chłopiec” i “Amazonka” Piotra Michałowskiego, portrety Henryka Rodakowskiego, Olgi Boznańskiej i Jana Matejki, “Pomarańczarka” Aleksandra Gierymskiego i także pejzaże Jana Stanisławskiego.

Gmach katowickiego muzeum w trakcie wojny został rozebrany. Aktualnie na jego miejscu wybudowano budynek Urzędu Marszałkowskiego. Ponadto naloty bombowe poważnie uszkodziły niektóre muzealne kolekcje, cześć eksponatów również skradziono. Po wojnie muzeum działało na terenie Bytomia. W Katowicach odbudowę punktu w innym miejscu rozpoczęto dopiero w 1984 roku. Prace trwały osiem lat. Od tego czasu Muzeum Śląskie silnie się rozwija. Obecnie zbiory liczą ponad 75 tys. różnych przedmiotów, wśród których znajduje się wiele niezwykle cennych obrazów, eksponatów archeologicznych oraz fotografii. Dodatkowo pracownicy muzeum prowadzą warsztaty i zajęcia dla dzieci oraz młodzieży z licznych dziedzin sztuki.

Muzeum Śląskie w Katowicach

Muzeum Śląskie w Katowicach cieszy się dużym zainteresowaniem odwiedzających. Obiekt czynny jest we wtorki i środy od 10.00 do 18.00. W czwartki – od 10.00 do 19.00, w piątki od 12.00 do 16.00. Natomiast w weekendy, muzeum otwarte jest w godzinach 12.00 – 18.00 (soboty) lub 12.00 – 17.00 (niedziele). Bilet normalny kosztuje 9 zł, ulgowy – 4,50 zł. Sprzedane są także wejściówki rodzinne, do maksymalnie 5 osób, w cenie 12 zł. Na terenie Muzeum Śląskiego działają również sklepy i punkty z pamiątkami. Ponadto obiekt posiada własną bibliotekę, salę wykładową oraz pomieszczenie bankietowe.

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz