Rynek w Katowicach

Rynek w Katowicach, który niegdyś nazywano Friedrichsplatz, położony jest w centrum miasta. Stanowi główny punkt Katowic, jako miejsce spotkań, kultury i rozrywki. Otoczony ulicami – 3 Maja, Warszawską, Staromiejską, Teatralną, Adama Mickiewicza, św. Jana, Pocztową, Młyńska oraz aleją Wojciecha Korfantego. Symbolem katowickiego rynku są tory tramwajowe, przebiegające przez środek miejskiego deptaku. Z racji, iż owe tereny należą do typowo zabytkowych, na tym obszarze ruch samochodowy jest zakazany lub bardzo ograniczony.

Rynek w Katowicach

Budowa katowickiego Rynku ruszyła w latach pięćdziesiątych XIX wieku. Plany inwestycyjne przygotowane w 1856 roku przez Heinricha Nottebohma miały doprowadzić do powstania specjalnego miejsca dla turystów oraz mieszkańców Katowic. Pod koniec XIX wieku udostępniano z Rynku pierwsze połączenie tramwajowe. Z czasem sieć komunikacyjna rozbudowywała się o kolejne miasta na Górnym Śląsku (np. Siemianowice, Bytom, Mysłowice).

Rynek w Katowicach był również miejscem mordu hitlerowskiego. Wydarzyło się to 4 września 1939 roku, w pobliżu ówczesnej ul. Zamkowej. Zginęło wtedy około 80 obrońców miasta, m.in. Nikodem i Józef Rencowie oraz Franciszek Feige. Zniszczeń dokonała również Armia Czerwona w 1945 roku. W połowie XX wieku rozpoczęto modernizację zabytkowego miejsca. Część obiektów została wyburzona, a w ich miejsce powstałe inne, takie jak m.in. Dom Prasy Śląskiej oraz znane domy handlowe. Do lat dziewięćdziesiątych rynek nie był typowym, zamknięty placem. Stanowił raczej miejskie rondo komunikacyjne. Teraz ponownie przeznaczony jest dla spacerowiczów oraz pod organizację różnorodnych imprez kulturalnych i rozrywkowych.

Rynek w Katowicach

Zabytki położenie nieopodal katowickiego Rynku to m.in. Dom Prasy Śląskiej, Dom Handlowy „Skarbek” oraz Dom Handlowy “Zenit” i zabytkowa kamienica z 1869 roki. Poza tym w tej części miasta zlokalizowanych jest wiele instytucji, np. Centrum Informacji Turystycznej i Górnośląski Oddział PTTK, Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego, Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego dla miasta Katowice oraz Związek Artystów Scen Polskich.

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz