Teatr Śląski w Katowicach

Jednym z najważniejszym obiektów na Górnym Śląsku jest Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego. Scena ta znajduje się na terenie Katowic i jest największą w regionie. Obiekt mieści się przy ulicy Rynek 2. Budowę teatru ukończono 1907 roku. Budynek wykonano w stylu modernistycznym. Głównym architektem był Carl Moritz.

Na deskach Teatru Śląskiego prezentowane są największe sztuki polskich i zagranicznych dramatopisarzy, np. Wyspiańskiego, Fredry, Gombrowicza, Moliera, Czechowa oraz również współczesnych artystów. W katowickim obiekcie debiutował m.in. Gustaw Holoubek oraz Irena Kwiatkowska. Pierwszym spektaklem, jaki odbył się w katowickim teatrze, był „WilhelmTell”, Friedricha Schillera.

Teatr Śląski w Katowicach

Budynek Teatru Śląskiego jest imponujący. Jego fasada ozdobiona jest charakterystycznymi płaskorzeźbami, a wzdłuż schodów zamontowano pokaźne latarnie. Styl budowli był wielokrotnie zmieniany w trackie gruntownych renowacji. Ostatnią modernizację wykonano po II wojnie światowej, przywracając pierwotny wygląd teatru.

Kłopoty finansowe doprowadziły do likwidacji sceny operowej w 1932 roku. Pierwszym po wojnie dyrektorem teatru był Marian Sobański, utalentowany śpiewak operowy. Wówczas ponowną działalność teatru przypieczętowano sztuką Aleksandra Fredry „Zemsta”. Wśród aktorów znalazł się cały zespół z lwowskiego teatru. Przesiedlono również pozostałych pracowników. Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w spadku po obiekcie z Lwowa otrzymał również kostiumy i dekoracje.

Teatr Śląski w Katowicach

W latach czterdziestych na deskach teatru w Katowicach można było zobaczyć Krystynę Feldman oraz Aleksandra Bardinia. Kolejne dziesięciolecie można uznać za najlepszy okres w dziejach teatru, kiedy to debiutowali wybitni artyści, np. Józef Para oraz Tadeusz Łomnicki. Z czasem jednak najlepsi aktorzy przenieśli się do bardziej obiecującego obiektu, w Krakowie.

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz