Spodek w Katowicach

Ikona kultury śląskiej, czyli Spodek w Katowicach, stanowi symbol górniczej aglomeracji. Tę nietypową hala kojarzy każdy Polak. To właśnie tu organizowane są największe imprezy rozrywkowe i kulturalne o międzynarodowej randze. Obiekt położony jest przy al. Wojciecha Korfantego 35. Plany jego budowy powstały w 1955 roku. Ich realizację rozpoczęto w 1962 roku, według projektu architektonicznego Macieja Gintowta i Macieja Krasińskiego. Ostateczne ukończenie prac budowlanych miało miejsce w 1971 roku. Od tego czas Spodek stanowi najważniejszy tego typu obiekt w Polsce.

Spodek Katowice

Katowicka hala charakteryzuje się specyficzną kopułą, która nadaje jej niebanalny wygląd statku UFO. Obiekt pełni funkcje wielkopowierzchniowego obiektu sportowego i rozrywkowego. Połączony jest z lodowiskiem, salą gimnastyczną oraz hotelem. Łączna powierzchnia hali to niemal 30 tys. m². Maksymalnie Spodek może pomieścić aż 11,5 tys. widzów. Co roku w Spodku odbywa się kilka stałych przedsięwzięć, m.in. Międzynarodowa wystawa psów rasowych, Metal Hammer Festival oraz Rawa Blues Festival.

Wymienienie wszystkich zorganizowanych imprez na terenie Spodka nie jest możliwe. Najważniejsze sportowe rozgrywki, jaki odbyły się w katowickiej hali to dwukrotny Finał Ligi Światowej w siatkówce mężczyzn (2001 i 2007 rok) oraz Mistrzostwa Europy w Piłce Siatkowej Kobiet (2009 roku). Natomiast wśród zaplanowanych zawodów są Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn w roku 2014.

Spodek w Katowicach był miejscem przełomowych wydarzeń. Jednym z nich był pierwszy w Polsce koncert zespołu Metallica, do którego doszło 10 lutego 1987 roku. Ponadto wiele występów, m.in. grupy Dżem, Deep Purple oraz Pearl Jam, zostało zarejestrowanych na płytach DVD. Prócz imprez muzycznych na katowickiej hali odbywają się targi, wystawy, rewie oraz różnorodne pokazy artystyczne oraz konferencje międzynarodowe.

Spodek Katowice

Spodek Katowice

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz